Mitől függ, hogy festhető-e az ajtó?
Mivel alapvetően fából készült ajtókról beszélünk, az egyik legelső szempont az ajtó alapanyaga, vagyis az, hogy milyen típusú fából készült. Ez ugyanis meghatározza a festhetőségét.
A lucfenyőből készült beltéri ajtók például a legolcsóbbak közé tartoznak, éppen ezért nagyon kedveltek, és keresettek is a vásárlók körében. Az olcsóságnak azonban ára van: a luc-ajtók soha nem lesznek olyan minőségűek, mint például egy keményfából készült társuk. Előnyük azonban, hogy könnyedén festhetők házilag, és ha jól végzi a dolgát, szép és különleges hatást érhet el velük.
Ha ilyet vásárolt, akkor mindig csiszolja le az ajtót, mielőtt nekikezd bárminek is! Ezzel eltüntetheti a göcsörtöket, sorját, a bolyhosodást. Ezután valamiféle felületkezelést ajánlott elvégezni, lazúrral vagy páccal, majd erre jöhet a lakk vagy a festék.
Más fafajtákból, például borovi fenyőből készült ajtóval azonban nem érdemes otthon próbálkozni, a gyári festés mindig szebb, tartósabb és jobb lesz. Nem elhanyagolható szempont a borovi fenyőből készült ajtó ára sem: ha elrontja a méregdrága nyílászárót, biztosan jobban fog „fájni”, mintha egy lucfenyő ajtót kellene a kukába dobni!
Mivel nagyon sokféle alapanyag létezik, az a biztos, ha vásárlás előtt megkérdez egy szakembert (például festő-mázolót vagy asztalost), hogy az Ön által választott ajtót érdemes-e házilag festeni vagy sem.